يکشنبه, 29 دی 1398
  • ساعت : ۲:۱۱:۴۷
  • تاريخ :
     ۱۳۹۷/۱۰/۱۵ 
  • کد خبر : ۱۳۱۹۳۵
دیدار وزیر امور اقتصادی ودارایی با حضرت آیت الله العظمی مكارم شیرازی

آیت الله ناصر مکارم شیرازی، دردیدار با وزیر اقتصاد و دارایی که در مدرسه امام سجاد (ع) برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از تلاش برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور اظهار کرد: مشکلات اقتصادی منجر به مشکلات سیاسی و فرهنگی می شود.

وی با تاکید براینکه مشکلات کشور در هم گره خورده است، تصریح کرد: مشکلات متعدد کشور که هر یک به بخشی و گروهی ارتباط دارد تبدیل به گره سختی شده است که برای باز کردن آن نیازمند صبر و اندیشه مقتدرانه هستیم.

این مرجع تقلید با اشاره به خیال خام دشمن مبنی بر سقوط ایران ، گفت: خوشبختانه دشمنانی داریم که دچار خیالات و اوهام هستند و هر از گاهی تاریخی را معین می کنند که نظام ایران سقوط می کند ولی به لطف خداوند و درایت رهبر انقلاب و مردم همه این پیش بینی ها خیالی خام است.

آیت الله مکارم شیرازی توهم و خیالات خام دشمن را یکی از خوشبختی های کشور ایران دانست و گفت: دشمن به دلیل عدم شناخت صحیح از ایران در خیالات خود به دنبال پیش بینی های غلط برای تسلط به این کشور است.

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام و تحریم های ظالمانه علیه ایران تصریح کرد: اقدام آمریکا در خروج از برجام و نقض قوانین دنیا عملی ناپسند بود که دشمن با این عمل تلاش کرد که ضربه محکمی برپیکره نظام بزند.

این مرجع تقلید با تاکید براینکه برخی سودجویان داخلی از تحریم های دشمن سوء استفاده کردند، گفت: مردم بر اثر سوء استفاده سودجویان داخلی کمر خم کردند و این مسئله باید به صورت جدی مورد توجه واقع شود.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به برخی آمارهای اقتصادی که نشان از سوء استفاده سودجویان دارد، بیان کرد: آمارهایی وجود دارد که برخی افراد خاص از دولت ارز گرفتند تا کالاهای مورد نیاز مردم را وارد کشور کنند ولی فقط 25 درصد از دریافت کنندگان ارز کالا وارد کشور کردند و این مسئله جای تامل دارد که باید مشخص شود مابقی ارزها کجا رفته است.

 وی تاکید کرد: در بحث واردات نیز کسانی هستند که از دولت ارز 4 هزار و 200 تومانی گرفته اند ولی به مردم مطابق با ارز 12 هزار تومانی کالا می فروشند که این عدالت نیست.

این مرجع تقلید با اشاره به هزینه های گزافی که دولت برای اعتبار موسسات مالی ورشکسته خرج کرده است، بیان کرد: اگر دولت از ابتدا بر عملکرد این موسسات اعتباری نظارت می کرد امروز شاهد این مسائل نبودیم.

آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خویش، بحث قاچاق برخی کالاها را در کشور مورد توجه قرار داد و گفت: جای تعجب دارد و این مسئله یک معما است که اینگونه اقدامات با اذن چه کسی صورت می گیرد و چرا جلوگیری نمی شود.

 وی با انتقاد جدی نسبت به کسبه ای که از بالارفتن نرخ دلار سوء استفاده کردند، گفت: این کسبه با بالا رفتن نرخ دلار، قیمت کالاها را افزایش دادند و اکنون که نرخ دلار کاهش یافته هزینه ها را پایین نیاوردند.

این مرجع تقلید افزود: متاسفانه امروز دولت گرفتار مسائلی است که نمی تواند از آن رها شود که از آن جمله می شود به پرداخت یارانه اشاره کرد. ظاهر پرداخت یارانه به مبلغ 45 هزار تومان چیزی نیست ولی وقتی ضرب بر شمار مورد نظر می شود مبلغ کلانی را به خود اختصاص می دهد که می توانست این هزینه برای راه اندازی تولید اقتصاد و ایجاد اشتغال و توسعه شود.

آیت الله مکارم شیرازی مسئله بانک ها را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: دولت برعملکرد بانک ها کنترل درستی ندارد، بانک ها وام می دهند و دیرکرد دریافت می کنند و برجریمه ها سود طلب می کنند.

 وی یکی از مشکلاتی که گریبانگیر بانک ها شده است را تولید و خلق پول دانست و عنوان کرد: برای مثال اگر سرمایه بانک 100 میلیارد تومان است اندازه 200 میلیارد تومان کار می کند که همین عامل موجب ورشکستگی می شود.

این مرجع تقلید با تاکید براینکه  مسئله افزایش نقدینگی مسئله ساده ای نیست، گفت: باید نظارت جدی بر بانکها صورت بگیرد و برای خلق پول به صورت درست اندیشید.

ایجاد بیش از 3 میلیون شغل در پنج سال گذشته

دکتر فرهاد دژپسند در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه دشمن برای سرکوب نظام اسلامی ایران در جبهه اقتصادی جنگ را آغاز کرده است، تصریح کرد: دشمن سعی می کند با ابزار اقتصادی به ایران اسلامی فشار دو چندانی واردکند تا نظام را دچار آسیب کند.

وی با اشاره به زمانی که دولت یازدهم مسئولیت اداره کشور را برعهده گرفت، تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال شده بود، گفت: دولت با برنامه ریزی جدی توانست بسیاری از مشکلات را برطرف کند.

وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه براساس سیاست های دولت نرخ تورم در سال 92 به 32 درصد رسید، اظهار کرد: براساس سیاست هایی که دولت در زمینه اقتصادی اعمال کرد نرخ تورم یک رقمی شد.

وی به دو رقمی شدن و افزایش چشمگیر رشد اقتصادی کشور در سال‌های 93 و 96 اشاره کرد و گفت: در حوزه اشتغال نیز سالیانه یک میلیون نفر در کشور متقاضی اشتغال می‌شوند و در این شرایط ظرفیت‌های اقتصادی به ما اجازه نمی‌دهد که با توجه به محدودیت منابع ظرفیت شغلی جدیدی را ایجاد کنیم.

دژپسند از ایجاد 3 میلیون و 400 ظرفیت شغلی در پنج سال گذشته در کشور خبر داد و تصریح کرد: براساس تدابیر اتخاذ شده در طول دو ماه اخیر ضمن مدیریت نرخ ارز در کشور رشد قیمت‌ها از 7 درصد به 6/2 دهم درصد رسیده است.

وزیر اقتصاد و دارایی مشکلات واحد های تولیدی را مورد توجه قرار داد و با بیان کرد:  تامین نقدینگی و اشتغال مهم‌ترین نگرانی واحدهای تولیدی است که سعی داریم با برنامه جامعی برای واحدهای تولیدکننده کالاهای اساسی تدوین کرده تا مشکل حل شده و ثبات در کشور برقرار شود.

 وی افزود: دولت در تلاش است تا سال آینده در هفته دولت بیش از 90 درصد گمرکات را زیر پوشش دستگاه ایکس‌ ری قرار دهد.

وزیر اقتصاد و دارایی تصریح کرد: در حوزه نظارت بر بازار نیز به دنبال این هستیم که اجحاف در حق مصرف‌کننده به حداقل ممکن برسد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.5.6.0
    V5.5.6.0